رژیم های غذایی مناسب برای حفظ سلامت کبد

به گزارش وبلاگ بازی، تبیان/ چندین نوع رژیم خاص هستند که به سالم تر ماندن کبد انسان یاری زیادی می نمایند. البته توصیه می گردد که قبل از ایجاد هر نوع تغییر ناگهانی در برنامه غذایی تان با یک متخصص مشورت کنید؛ اما از آنجایی که مواد غذایی مصرفی تأثیر زیادی در سلامت این عضو دارند بهتر است با رژیم های غذایی مناسب با کبد بیشتر آشنا شوید.

رژیم های غذایی مناسب برای حفظ سلامت کبد

کبد مهم تر از آنچه تصورش را می کنید

کبد ارگان کلیدی در عملکرد دستگاه گوارش است. با این حال بیشتر مردم اهمیت کار سخت و سنگین این عضو را نادیده می گیرند. بنابراین چندان جای تعجب ندارد که افراد بعد از اینکه کبدشان دچار مسائل جدی می گردد به پزشک مراجعه می نمایند. متأسفانه از سال 2000، میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان کبد که بیش از 700 هزار نفر را در سرتاسر دنیا درگیر خود نموده است، سالانه به میزان 3 درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش های انجمن سرطان آمریکا سرطان کبد یکی از اصلی ترین عوامل مرگ ومیر در دنیا است. این نوع سرطان سالانه عامل مرگ 600 هزار نفر محسوب می گردد. در چنین شرایطی لازم است که در عادت های غذایی تغییراتی ایجاد گردد تا کبد سالم تر بماند. در ادامه رژیم های غذایی مناسب برای حفظ و ارتقای سلامت کبد را عنوان می کنیم:

رژیم مدیترانه ای: سلامت هرچه بیشتر کبد

شکی نیست که تا به امروز رژیم مدیترانه ای به عنوان یکی از سالم ترین رژیم های غذایی پذیرفته شده است. در واقع در بین رژیم های غذایی فوق العاده سالم و معروف، این نوع رژیم برای سلامت کبد نیز شهرت زیادی یافته است. باید بدانید که رژیم مدیترانه ای بر پایه مصرف روزانه و فراوان سبزیجات، میوه و چربی های خوب مانند روغن زیتون واقع شده است. مصرف منظم ماهی و مصرف متعادل و کم گوشت قرمز نیز از دیگر اصول اصلی رژیم مدیترانه ای است. این رژیم میزان زیادی مواد معدنی و ویتامین های ضروری را به بدن می رساند. باید بدانید که کبد برای سوخت و ساز چربی ها به مواد معدنی احتیاج دارد. علاوه براین ویتامین C نیز از سلول های کبدی در برابر حملات سموم محافظت می نماید. در رژیم مدیترانه ای از انواع غلات کامل استفاده می گردد چون حاوی بیشترین میزان فیبر هستند. به یاد داشته باشید که فیبرها باعث بهبود هضم غذا شده و فراوری ترشحات این ارگان را تحریک می نمایند. بنابراین فیبرها از تشکیل سنگ های کلیه و تجمع کلسترول بد نیز پیشگیری می نمایند.

رژیم ماکروبیوتیک برای حفظ سلامت کبد

رژیم ماکروبیوتیک ابتدا بر اساس مصرف غلات کامل سپس میوه ها و سبزیجات و در نهایت حبوبات پایه گذاری شده است. دنبال کردن صحیح و اصولی این رژیم به جذب تمام مواد مغذی مورد احتیاج بدن و عملکرد درست کبد می انجامد. بهتر است در مورد این رژیم و نحوه دنبال کردن آن با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

رژیم غذایی افرادی که از بیماری کبد چرب رنج می برند

افرادی که از بیماری کبد چرب رنج می برند باید غذاهای پرکاری و سنگین کمتری مصرف نمایند تا از انباشت چربی ها در سلول های کبدی جلوگیری گردد. این افراد همچنین باید فیبر بیشتری به رژیم غذایی شان اضافه نمایند تا فراوری صفرا افزایش پیدا کند.

رژیم غذایی افرادی که از سیروز کبدی رنج می برند

اگر سلامت کبدتان به خطر افتاده و دچار مسائل کبدی شده اید لازم است که برنامه غذایی تان را عوض کنید تا مشکل حادتر نگردد. لازم است که در مصرف پروتئین ها و نمک دقت بیشتری نموده و احتیاط کنید. حتماً از پزشکتان بخواهید که برحسب شرایط بدن و کبدتان رژیم غذایی مناسبی ارائه دهد که احتیاج بدنتان به مواد مغذی را تأمین کند و به کبدتان آسیب نرساند.

رژیم غذایی افرادی که به هموکروماتوز (ازدیاد آهن) مبتلا هستند

هموکوروماتوز به تجمع آهن در کبد گفته می گردد. افرادی که از این بیماری رنج می برند باید از مصرف آهن خودداری نمایند. به این منظور باید مواد غذایی سرشار از آهن را مانند جگر، بوقلمون، اسفناج، غذاهای دریایی، میوه های خشک و غیره را از برنامه غذایی خود حذف نمایند.

رژیم غذایی افرادی که از هپاتیت رنج می برند

ویروس هپاتیت C به کبد حمله می نماید و در این صورت ایجاد تغییرات اساسی در عادات غذایی ضرورت پیدا می نماید. کاهش مصرف آهن و نمک برای افرادی که از هپاتیت C رنج می برند بسیار لازم است. توصیه می گردد از ادویه ها برای جایگزین کردن نمک بهره ببرید.

2 ماده غذایی مفید برای سلامت کبد

قهوه

نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهد که نوشیدن قهوه به صورت متعادل به کاهش خطر ابتلا به بیماری کبدی یاری می نماید. نتایج پژوهش دیگری که در سال 2014 در Journal of Clinical Gastroenterologyen به چاپ رسیده است نشان می دهد که نوشیدن قهوه به کاهش تجمع چربی در کبد یاری می نماید چون این نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان فراوان است. علاوه براین، قهوه به کبد یاری می نماید که از شر ترکیبات سرطان زا خلاص گردد.

ماهی های چرب

ماهی های چرب جزو مواد غذایی مفید هستند که همانند مکمل روغن ماهی سلامت کبد را ارتقا می دهند. نتایج پژوهشی که در World Journal of Gastroenteroly به چاپ رسیده نشان می دهد که مصرف ماهی های چرب به پیشگیری از بیماری های کبدی یاری زیادی می نمایند. اگر دنبال دلیل می شد باید بگوییم که ماهی های چرب مانند ماهی آزاد سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. این اسیدهای چرب به کاهش نفخ و به ویژه تجمع چربی در کبد یاری می نمایند.

مواد غذایی مضر برای کبد که باید از مصرف آنها پرهیز کرد

مصرف نوشیدنی های الکلی باعث آسیب جدی به سلول های کبدی می گردد و حتی ممکن است به سیروز کبدی منجر گردد. مواد غذایی سرشار از قند، چربی و نمک نیز توصیه نمی گردد چون سلامت کبد را به طور جدی با مشکل روبرو می نمایند. به عنوان مثال آیا می دانید که چربی های اشباع شده می توانند باعث افزایش ذخیره چربی های کبدی شده و به مرور زمان باعث بروز بیماری کبد چرب می شوند؟

توصیه می کنیم که با کاهش مصرف چربی های مضر و پرهیز از مصرف غذاهای آماده و صنعتی مراقب خورد و خوراکتان باشید. همین کار ساده نه تنها به سلامت کبدتان یاری می نماید بلکه قلبتان را نیز سالم نگه می دارد. رژیم هایی که برای سلامت کبد توصیه شد، جزو رژیم هایی هستند که مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تأمین نموده و آن را در سلامت نگه می دارند.

منبع: همگردی

به "رژیم های غذایی مناسب برای حفظ سلامت کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم های غذایی مناسب برای حفظ سلامت کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید