جدال 8 قهرمان اکشن؛ برنده کیست؟

به گزارش وبلاگ بازی، بیاید با هم بازی کنیم و قهرمان های اکشن را به جان هم بیندازیم و ببینیم چه کسی برنده می گردد. هرکدام از شخصیت های زیر قهرمان هایی شکست ناپذیر در دنیای فیلم های خودشان هستند، ولی اگر در یک شرایط فرضی مقابل همدیگر قرار بگیرند چه خواهد شد؟

جدال 8 قهرمان اکشن؛ برنده کیست؟

یادتان باشد این صرفا یک بازی است و قرار است مدت کوتاهی سرگرممان کند، پس زیاد جدی اش نگیرید و از چیزی عصبانی نشوید.

 • 10 اکشن هالیوودی برتر یک دهه اخیر که نباید از دست بدهید

ایتان هانت مقابل جیمز باند

 • فیلم ها: مأموریت غیرممکن (Mission Impossible) و مجموعه فیلم های جیمز باند (Casino Royale, skyfall)
 • بازیگران: تام کروز و دنیل کرگ

جیمز باند مشهورترین جاسوس بریتانیا (و شاید دنیا) است و از بیشمار موقعیت عجیب وغریب و مرگبار جان سالم به در برده (حتی از تغییر بازیگرهایش). گاهی اوقات زیادی به گجت ها و ابزارهای پیشرفته جاسوسی اش اتکا می نماید و مقابل زن ها دستش کمی بسته است. ولی نقطه ضعفش مقابل زن ها نقطه قوتش هم هست، چرا که با اغوایشان می تواند اطلاعات زیادی به دست بیاورد و در مأموریت هایش پیشرفت کند. باند استراتژیست خوبی است و برای رسیدن به هدفش می تواند برنامه ریزی های چندلایه ای ترتیب دهد. چند زبان مختلف بلد است و هر کشوری اعزامش نمایند می تواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. باند همچنین در هنرهای رزمی مهارت دارد و اگر خلع سلاحش کنید، با دست خالی و نبرد تن به تن حسابتان را می رسد. راننده خیلی خوبی هم هست.

ایتان هانت در یک سرویس جاسوسی آمریکایی خدمت می نماید و تقریبا از هیچ چیزی نمی ترسد. از برج های بلند و هواپیماهای در حال پرواز آویزان می شود و غیرممکنترین مأموریت ها را برعهده می گیرد و به طرز عجیبی ممکن شان می نماید. اتکای او به ابزارهای پیشرفته عجیب و غریب از باند هم بیشتر است، ولی به طرز کارآمدتری از آن ها استفاده می نماید. ریسک های سنگین و خطرناکی به جان می خرد و برای به انتها رساندن مأموریت های غیرممکنش هرکاری فکرش را بکنید انجام می دهد. علاقه شدیدی به استفاده از ماسک های تغییر چهره دارد، این ماسک ها را به قدری خوب طراحی می نمایند که با پوشیدنش می توانید هرکسی را فریب دهید.

 • برنده: ایتان هانت شاید جسارت و قهرمان بازی های آمریکایی ها را داشته باشد، ولی جیمز باند درایت و نظم انگلیسی ها را دارد. برای همین هرچقدر هم ایتان هانت بخواهد با ماسک های مختلف و حرکات خطرناک سراغ جیمز باند بیاید، باند بابرنامه تر عمل می نماید و استراتژی می چیند تا نقشه های هانت را خنثی کند. بنابراین جیمز باند برنده این مبارزه است.

جان ویک مقابل جیسون بورن

 • فیلم ها: جان ویک (John wick) و مجموعه فیلم های بورن (The Bourne Identity, Supremacy and Ultimatum)
 • بازیگران: کیانو ریوز و مت دیمون

جان ویک عملا یک ماشین کشتار متحرک است. اگر بخواهد کسی را از روی زمین محو کند، بزرگترین موانع دنیا را هم مقابلش بگذارید، تک تکشان را از میان بر می دارد و به هدفش می رسد. هیچ چیزی را به شانس واگذار نمی نماید. نشانه می گیرد که بکشد، اگر شک داشت دوبار گلوله در سر طرف خالی می نماید که جای هیچ شک و شبهه ای نماند. دقت نشانه گیری هایش تقریبا فرازمینی است و در مبارزات تن به تن غوغایی به پا می نماید. می توانید بیست سی نفر تا دندان مسلح سراغش بفرستید و شاهد باشید که چطور تک تکشان را ناکار می نماید. به خاطر همین ویژگی های مثال زدنی اش است که حتی نامش لرزه بر اندام هم صنف هایش می اندازد. جان ویک در این چند سال اخیر یکی از محبوب ترین کاراکترهای سینمایی شده و اگر این روزها از کسی بخواهید قهرمان های اکشن موردعلاقه اش را نام ببرد، بدون شک جان ویک بینشان هست.

جیسون بورن شاید بعد از جان مک کلین زمینی ترین قهرمان این فهرست باشد. جوانی که برای کشتار آموزش دیده و این آموزش ها به قدری درونش نهادینه شده اند که حتی بعد از اینکه طی ماجرایی حافظه اش را از دست می دهد و دیگر نمی داند کیست، مهارت های فوق العاده و چشمگیرش دست نخورده باقی می ماند. جیسون بورن می تواند هر ابزاری را که دم دستش پیدا می نماید به عنوان یک سلاح مرگبار به کار ببرد و ضربات دست و پاهایش کاری، حساب شده و مرگبار است. منظم و دقیق است و استراتژی های مستحکم و کارآمدی طراحی می نماید. رانندگی اش حرفه ای است و مهارت های تیراندازی اش فوق العاده.

 • برنده:رقابت سخت و تنگاتنگی است، ولی احتمالا خودتان از قبل حدس می زنید که پیروز میدان چه کسی است. جیسون بورن با تمام توانایی های مثال زدنی اش هنوز هم جزو آدم های واقعی است، در حالی که جان ویک موجود هولناک شگفت انگیزی است و انگار هرچه موانع جلو رویش بدتر و کشنده تر باشد، نیرومندتر و شکست ناپذیرتر می شود. بنابراین برنده جان ویک است.
 • چرا مردم با جان ویک ارتباط عمیقی برقرار می نمایند؟

جان مک کلین مقابل برایان میلز

 • فیلم ها: جان سخت (Die Hard) و ربوده شده (Taken)
 • بازیگران: بروس ویلیس و لیام نیسون

جان مک کلین جان سخت سینماست و از همین لقب و عنوانش پیداست با یکی از قهرمان های اکشن شکست ناپذیر طرف هستیم. وقتی جان مک کلین با پای برهنه و رکابی معروفش یک تنه مقابل هانس و تیم تروریستی اش ایستاد، همگی شاهد شکل گیری یکی از مطرح ترین و محبوب ترین قهرمان های اکشن بودیم. قهرمانی که نیروهای غیرقابل باور نداشت و شجاعتش توی ذوق نمی زد. برعکس، خیلی وقت ها واقعا وحشت می کرد و از کارهایی که مجبور به انجامش می شد حیران می ماند. مدام با خودش حرف می زد و از استرس ها و ترس هایش می گفت. به خاطر همین ما به عنوان مخاطب، با او همذات پنداری می کردیم و اقدام های جذاب و قهرمانانه اش باورپذیر و هیجان انگیز می شد. هر بلایی سر مک کلین بیاورید، راهی برای زنده ماندن پیدا می نماید. پا پس نمی کشد، در موقعیت های بحرانی سریع تصمیم می گیرد و بهترین تصمیم ها را هم می گیرد، تیرانداز ماهری است و در مقابل هوشمندی و زرنگ بازی دشمنانش اصلا کم نمی آورد. مک کلین بین قهرمان های اکشن هالیوودی آسیب پذیرترینشان است، ولی همزمان جان سخت ترین.

برایان میلز مأمور بازنشسته سیا است ولی هنوز عادت های زندگی قبلی اش را ترک ننموده. با اینکه نسبتا سنی از او گذشته، فرز و چابک و پر قدرت است و می تواند به تنهایی از پس چندین نفر بر بیاید. ذهن شدیدا منضبطی دارد و وقتی روی هدفی متمرکز می شود، رسما هیچ چیز نمی تواند مانعش شود. جمله معروفش را که خطاب به رباینده دخترش پشت تلفن می گفت به یاد دارید؟ نمی دونم کی هستی، نمی دونم چی می خوای. اگه دنبال اینی که ازم باج بگیری، باید بهت بگم که هیچ پولی ندارم. چیزی که دارم یکسری مهارت های به خصوصه. مهارت هایی که طی سالیان دراز تو شغلم کسب کردم. مهارت هایی که باعث میشه آدمی مثل من، کابوس آدمایی مثل تو بشه. اگه دخترمو همین الان ول کنی، ماجرا همینجا تموم میشه، دنبالت نمی گردم و سراغت نمیام. ولی اگه ولش نکنی، دنبالت می گردم، پیدات می کنم و می کشمت.

تک تک اینها را بی هیچ کم و کاستی انجام داد.

 • برنده: جان مک کلین تا به امروز چند ضدقهرمان به شدت باهوش را شکست داده که هرکدام نقشه هایی چندلایه طراحی می کردند و مقابله با آنها هم قوای جسمی می طلبید هم هوشمندی و طرح و برنامه. بارها تا یک قدمی مرگ رفته و هربار بهترین راه فرار را پیدا نموده و زنده مانده. پس خیلی دور از ذهن نیست اگر بگوییم در مواجهه با برایان میلز می تواند گلیمش را از آب بیرون بکشد و او را شکست دهد. برنده این جدال جان مک کلین است.

عروس (بئاتریکس) مقابل فیوریوسا

 • فیلم ها: بیل را بکش (Kill Bill) و مکس دیوانه (Mad Max: Fury Road)
 • بازیگران: اوما تورمن و شارلیز ترون

عروس فیلم تارانتینو زنی است که یک تنه مقابل لشکری از آدم کش های حرفه ای ایستاد و همه شان را هم قلع و قمع کرد. در صحنه معروف مبارزه عروس با کریزی 88 قدرت، سرعت و مهارت او را در بالاترین حد ممکن می بینیم. کلا انگار کشتنش سخت ترین کار ممکن است. در روز عروسی اش که بیل و آدمکش هایش بهترین روز زندگی او را به فاجعه تبدیل می نمایند، همه کشته می شوند. ولی عروس با اینکه بیل گلوله ای به سرش شلیک نموده، زنده می ماند و بعد از چندماه کما به زندگی برمی شود. فرقی نمی نماید چه بلایی سرش بیاورید، اراده حیرت انگیز او و تمرین های طاقت فرسایی که داشته، عروس را تقریبا فناناپذیر نموده. برای همین حتی اگر زنده به گورش هم نمایند، راهی برای بیرون آمدن پیدا می نماید.

فیوریوسا در دنیای دیوانه وار و پسا آخرالزمانی که تحت سلطه مردهایی بدوی و وحشی است دوام آورده. صندلیی ویژه دارد و توانسته اعتماد رهبر ارتشی از وار بوی ها را به خودش جلب کند. با استفاده از همین اعتماد پیروز می شود زن های اسیر دست این رهبر را فراری دهد. در دنیای مد مکس حتی یک روز هم دوام بیاورید شانس آورده اید، پس حسابش را کنید فیوریوسا چه سختی ها و وحشت هایی را از سر گذرانده تا به صندلی فعلی اش برسد. یکی از دست هایش قطع شده ولی هنوز نمی دانیم سر چه ماجرایی - احتمالا در پیش در آمد فیلم که قرار است ساخته شود می فهمیم - در همین فیلم می بینیم که چطور با وار ریگ (همان تریلی بزرگش) مقابل لشکری از وحشی ترین و دیوانه ترین آدم های دنیا ایستاد و همه شان را به نابودی کشاند (البته با اندکی یاری از مکس و بقیه). هر زخمی بخورد، هرجور امیدش ناامید شود و حتی اگر همه چیزش را هم از دست بدهد، باز هم به مبارزه ادامه می دهد.

 • برنده: متأسفانه فیوریوسا در یک نبرد تن به تن با عروس شانس زیادی ندارد، ولی با این حال تا آخرین نفس مقابلش می ایستد و زخم های مهلکی هم به او وارد می نماید. اما بئاتریکس بیشمار حرکت رزمی مهلک با شمشیر و دست و پاهایش بلد است و از تک تک فرصت هایش بهترین استفاده را می برد و در نهایت فیوریوسا از نفس می افتد. درنتیجه برنده این مبارزه عروس است.

عروس مقابل جیمز باند

مأمور 007 معروف ترین جاسوس دنیا است ولی دربرابر زن سرسختی که تحت آموزش های شدید پای می (ابرو سفید) قرار گرفته و حالا هر تکنیک مرگباری را برای کشتن آدم ها از بر است، خیلی نمی تواند دوام بیاورد. البته جیمز باند به این راحتی ها هم تسلیم نمی شود و مبارزه ای آبرومندانه به نمایش می گذارد، ولی در نهایت برنده این مبارزه عروس است.

جان مک کلین مقابل جان ویک

جان مک کلین یکی از قهرمان های اکشن سنتی است و این یعنی در زمانی خلق شده که شخصیت ها هنوز انسان بودنشان حس می شد و آدم هایی بودند با گوشت و خون و آسیب پذیری های باورپذیر. کسی که وقتی در موقعیت های سخت و طاقت فرسا قرار می گرفت و مجبور می شد مثلا از پشت بام یک آسمان خراش در حال انفجار بپرد، باز هم مخاطب می توانست خودش را جای او بگذارد. ولی بحث جان ویک جداست. او در زمانه ای خلق شده که ابرقهرمان ها روی بورس اند و توقع مخاطب از قهرمان هایش به شدت بالا رفته.

جان مک کلین بعد از مبارزه ای طولانی و نفسگیر که اعصاب جان ویک را با مزه پرانی ها و سخت جانی هایش به هم می ریزد، انتها تسلیم این ماشین کشتار حیرت انگیز می شود و Yippee Ki Yay Motherf*cker گویان سراغ یک بازنشستگی طولانی می رود.

فینال

عروس در مقابل جان ویک

تصمیم گیری درباره سرنوشت این مبارزه نهایی کار راحتی نیست. جفتشان از مرگبارترین قهرمان های اکشن سینما هستند. فقط ببینید هرکدام چه تعداد جسد پشت سرشان به جا گذاشته اند:

عروس 77 نفر را از لب تیغ گذراند و جان ویک تا به اینجای کار و بعد از سه فیلم 299 نفر را کشته. هر دو مهارت هایی ویژه و مثال زدنی دارند و از دشوارترین موقعیت ها جان سالم به در می برند.

جان ویک در استفاده از انواع و اقسام سلاح های گرم و سرد استاد است و هر سلاحی دستش بگیرد تبدیل به عضوی از بدنش می شود. از آن طرف عروس شمشیرزنی بی نظیر است و وقتی سیر حملاتش شروع می شود هیچ چیز و هیچ کس جلودارش نیست. تکنیکی را هم بلد است که می تواند با پنج ضربه سریع و برق آسای دستش کاری کند قلبتان درون بدنتان منفجر شود.

پیش بینی اینکه در آخر چه کسی پیروز میدان خواهد بود واقعا سخت است. برای همین شاید بهتر باشد شما بگویید چه کسی برنده این جدال نهایی خواهد بود.

به نظرتان عروس برنده می شود یا جان ویک؟

منبع: دیجیکالا مگ

به "جدال 8 قهرمان اکشن؛ برنده کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال 8 قهرمان اکشن؛ برنده کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید