مسافر هست، پروتکل نیست

به گزارش وبلاگ بازی، پس از مدت ها وقفه و رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا، جزیره کیش حالا پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از سراسر کشور است. میزبانی که البته با اضطراب و نگرانی توام شده است.

مسافر هست، پروتکل نیست

ایرنا: آغاز زمستان و فصل سرما و همچنین بهبود نسبی شرایط شیوع ویروس کرونا، کیش را به مقصدی جذاب برای مسافران تبدیل کرده است.

حالا جنگ های شبانه و کنسرت ها، جانی دوباره گرفته اند و در گوشه و کنار جزیره، بنرهای تبلیغاتی استندآپ کمدین ها و خواننده های مطرح پاپ خودنمایی می کند. استقبال از این برنامه ها نیز به حدی است که اجراها گاه به سانس های فوق العاده کشیده می شود.

افزایش تعداد پروازها به جزیره نیز خود گویای استقبال گسترده مسافران است. به گونه ای که در برخی از روزها، مجموع پروازهای ورودی و خروجی به کیش حتی سه رقمی شده و به 106 پرواز در روز رسیده است.

از طرفی دیگر رئیس جامعه هتلداران کیش نیز از اشغال 98 درصدی ظرفیت هتل های جزیره خبر داده و گفته : با کنترل و نظارت مسئولان و اهتمام جدی برای رعایت قوانین بهداشتی شرایط به گونه ای شد که از آذر تا به امروز هیچ اتاق خالی در هتل ها وجود ندارد.

مسافر هست، پروتکل نیست

اگرچه افزایش حضور مسافر و توریست خبر شادمان کننده ای برای اقتصاد و توریسم لطمه خورده از کرونا به حساب می آید، در عین حال نگرانی از جهش و شیوع دوباره ویروس کرونا در جزیره را افزایش می دهد. به خصوص آن که مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مسافران به شدت پایین است.

در برخی از فضاهای سربسته مانند رستوران ها، فاصله اجتماعی رعایت نمی شود و در کنار سواحل نیز مردم به سیاق دوران پیش از کرونا رفتار می کنند. سخنگوی شورای سلامت کیش نیز این مطلب را تایید می کند و می گوید: متاسفانه مشکل اصلی ما مسافرانی هستند که با خیال راحت به سفر آمده اند و چون ستاد ملی کرونا برخی شهرها را آبی اعلام کرده، تصور می کنند در این شهرها از نظر کرونا خطری تهدیدشان نمی کند و به همین خاطر پروتکل ها را درست رعایت نمی کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز انجام سفرهای تفریحی در این مقطع را خلاف توصیه های سازمان بهداشت جهانی عنوان می کند و می گوید: سفرکردن در این شرایط در واقع خطرکردن است؛ چرا که در سفر خانواده نمی تواند پروتکل ها را به میزانی که در شهر خود زندگی می کند رعایت کند.

فاطمه نوروزیان به یک باور غلط رایج در بین مردم نیز اشاره می کند و می گوید: بسیاری از مردم تصور می کنند در فضای باز امکان انتقال ویروس وجود ندارد. در حالی که احتمال انتقال ویروس در فضای باز صفر نیست و دو نفر در فضای باز اگر به مدت 15 دقیقه با هم صحبت کنند ممکن است ویروس را منتقل کنند.

تدابیری برای علاج واقعه پیش از وقوع

با این حال شورای سلامت کیش در سی وسومین جلسه شورای خود، به منظور کنترل شرایط ورود خودروهای پلاک سرزمین اصلی مسافری به جزیره کیش را به مدت 2هفته ممنوع کرد.

هجوم مسافران به بندرعباس، کیش و قشم، استانداری هرمزگان را نیز بر آن داشته تا محدودیت هایی برای سفر به کیش در نظر بگیرند.

به گفته فریدون همتی مردم استان پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی را طی چندماه اخیر به خوبی رعایت کردند اما در تعطیلات اخیر، با ورود جمعیت زیادی از توریستان به استان روبرو شده که بخش عظیمی از این مسافران از استان های فارس و کرمان بودند.

او از استقرار تیمی هایی برای کنترل و تشویق مسافران به عدم مسافرت به هرمزگان در ورودی های استان به منظور کنترل فرایند افزایشی ورود مسافران و توریستان خبر داده و گفته در پارک ها و سواحل، امکانات و خدماتی به مسافران و توریستان ارائه نخواهد شد و از برپایی چادر نیز ممانعت به عمل خواهد آمد.

استاندار هرمزگان همچنین گفته است: در بنادر چارک و سایر بنادری که امکان انتقال وسایل نقلیه به جزایر قشم و کیش وجود دارد، سرویس دهی لندینگ کرافت برای انتقال خودرو به این جزایر قطع شده است.

همتی بیان داشت: از این هفته، گلوگاه های ورودی استان از سمت چهار استان فارس، بوشهر، کرمان و سیستان و بلوچستان با حضور نیروهای هلال احمر، کننده فرمانداری ها، نیروی انتظامی و … با جدیت بیشتری کنترل می شود.

استاندار هرمزگان مطرح نمود: گروه های نظارتی در شرایط عادی در همه نقاط پر رفت و آمد و به خصوص بنادر و نقاط توریستی حضور دارند و بر اساس دستور ابلاغی موظف به هشدار به مسافران برای رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و فراهم کردن امکان لازم برای گند زدایی محیط های پر رفت و آمد هستند.

محمدرضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت جزیره کیش نیز از تشدید نظارت ها در جزیره خبر می دهد: در شورای سلامت تصمیم گرفته شد، تیم های نظارتی تقویت شوند و بازدیدها سختگیرانه شوند و با کسانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، مماشاتی هم صورت نخواهد گرفت. البته ما در رابطه مسئله ای با اصناف نداریم؛ اما در اماکن توریستی خصوصا در سواحل متاسفانه میزان رعایت پروتکل ها پایین است.

شرایط شکننده کیش

کمتر از 60 روز دیگر تا آغاز سال جدید باقی مانده است. آن طور که از شواهد و قرائن بر می آید، برای دومین سال متوالی، عید نوروز را در کنار این ویروس خواهیم گذراند. اگر می خواهیم سال آینده را با سختی به مراتب مضاعف تری از امروز آغاز نکنیم، چاره ای نیست جز این که همچنان خود را مقید به رعایت پروتکل های بهداشتی بدانیم؛ چه در سفر و چه در شهر و دیار خود.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش نیز با لحنی توام با تردید و نگرانی در خصوص روزهای آینده می گوید: شرایط جزیره کیش در حال حاضر شکننده است و به سرعت می تواند وارد یک پیک جدید بیماری شود. نتیجه عدم رعایت اصول بهداشتی، دو هفته آینده معین خواهد شد و در صورت افزایش تعداد ابتلاها ممکن است مجبور به اعمال دوباره محدودیت ها در ایام پیش رو شویم.

منبع: توریسم آنلاین

به "مسافر هست، پروتکل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافر هست، پروتکل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید