بهترین فرودگاه دنیا دو برابر بزرگ تر می گردد

به گزارش وبلاگ بازی، فرودگاه چانگی در حال دوبرابرسازی ظرفیتش به گنجایش 135 میلیون مسافر طی دهه آینده است و از سوی دیگر در حال تبدیل به نمونه شاخص یک فرودگاه ایده آل و درجه یک است که تجربه سفری مجلل و خوب را آن طور که شایسته تک تکِ مسافران است ارائه دهد. با خبرنگاران همراه باشید.

بهترین فرودگاه دنیا دو برابر بزرگ تر می گردد

در زمان های قدیم، تمامی جاده ها به رم ختم می شد، اما در سال 2016، اغلب جاده ها یا راه های هوایی در آسیا و دیگر مناطق، به فرودگاه چانگی منتهی می گردد. فرودگاهی که طی 10 سال آینده، ظرفیت سالانه اش را به بیش از 135 میلیون مسافر خواهند رساند که این مهم در دو پایانه جدید تحقق خواهد یافت.

چانگی با 116 شهر و 29 کشور در آسیا-اقیانوسیه و 320 شهر و 70 کشور در اقصی نقاط دنیا در ارتباط است. هر گونه تغییر یا بهبودی در وضعیت این فرودگاه بر پرواز مسافران بسیاری در منطقه و یکی از هر 100 شرکت هواپیمایی مربوطه تأثیر بسزایی می گذارد. تجربه سفر با فرودگاه چانگی که حدود 500 جایزه گوناگون را از آن خود نموده است، یاری شایانی به شکل گیری نه تنها خود فرودگاه، بلکه تمامی برندهای سنگاپور نموده است. در حالی که این فرودگاه آخرین تمهیداتش برای تکمیل پایانه شماره 4 در سال بعد را انجام می دهد، آغاز به برنامه ریزی برای چانگیِ شرقی نموده است که یک زمین 1000 هکتاری در شرق فرودگاه است. این قسمت جدید یک پایانه بسیار بزرگ و تأسیسات هوایی دارد که تقریبا هر دوی آنها به اندازه دیگر پایانه های این فرودگاه هستند. چانگی شرقی برای افتتاح در اواخر دهه 2020 برنامه ریزی شده است که به 4 پایانه دیگر متصل شده تا فرودگاهی بزرگ و واحد را تشکیل دهند.

اوایل این ماه در سفر به سنگاپور از فرودگاه چانگی بهره بردیم و فهمیدیم چرا صاحب فرودگاه، یعنی گروه هواپیمایی چانگی به جای ساخت یک فرودگاه جدید، تصمیم به گسترش آن گرفته است. برای نمونه، سنگاپور به لحاظ نواحی و جمعیت کوچک تر از نیویورک است. همچنین مسئولان فرودگاه چانگی بیان کردند نحوه کار فرودگاه های بزرگی مانند فرودگاه نیویورک را دیده اند و دریافته اند که آنها از نگاه مسافران چقدر از هم گسسته و جدا هستند. هدف از احداث چانگی شرقی، گسترش و متحدسازی فرودگاه و یاری به حمل و نقل ده ها میلیون مسافر در سرتاسر آسیای جنوب شرقی با توجه به افزایش ظرفیت چانگی در دهه آینده است. نایب رئیس ارشد پروژه فرودگاه چانگی شرقی، چوی دا ون می گوید:

در حالی که این پروژه، بزرگ ترین پایانه ما تا به امروز است، اصل اساسی ما، یعنی ارائه تجربه ای خوب و گرم از سفر به مسافران، تغییر نخواهد کرد، همان طور که در دیگر پایانه های ما شاهد آن بوده اند.

او همچنین ادامه می دهد:

در طراحی این پایانه جدید به مواردی همچون بخش های مجزا که مسافران نیازی به راه رفتن های طولانی داخل فرودگاه نداشته باشند و نیز ورودی های یکپارچه برای رفتن از قسمتی به قسمت دیگر توجه ویژه ای داشته ایم. از لحاظ امکانات و محیط پیرامون، موقعیت های بسیاری فراهم آورده ایم که در این پروژه محقق خواهند شد. قطعا برای بالا بردن سطح فرودگاه چانگی در این پایانه، از ایده های خلاقانه تری بهره خواهیم برد.

در حال حاضر، چانگی ششمین فرودگاه شلوغ دنیا در پروازهای بین المللی است. این فرودگاه، سال گذشته 55 میلیون نفر را جابجا کرد که همگی به صورت پیش فرض جزو مسافران بین المللی بودند. زمانی که پایانه شماره 5 در چانگی شرقی در کنار پایانه شماره 4 که در سال 2017 افتتاح خواهد شد، آغاز به کار نمایند، ظرفیت کل فرودگاه به 135 میلیون مسافر در سال خواهد رسید. با تکمیل فرودگاه، صندلی آن در فهرست شلوغ ترین فرودگاه های دنیا خیلی سریع ارتقاء می یابد. در حال حاضر، این فرودگاه به لحاظ ترافیک مسافری با احتساب مسافران داخلی و بین المللی هفدهمین فرودگاه شلوغ دنیا است. در مقابل، فرودگاه جدید استانبول در آستانه تبدیل شدن به شلوغ ترین فرودگاه دنیا با افتتاحش در سال 2018 و ظرفیت 150 میلیون مسافر است. از طرف دیگر، فرودگاه جدید دُبی خود را برای 240 میلیون مسافر در سال آماده می نماید.

پایانه شماره 5 فرودگاه چانگی در زمان تکمیل، به تنهایی ظرفیت 50 میلیون مسافر در سال را خواهد داشت و البته مجهز به باند سومی می گردد که به دو باند موجود متصل خواهد شد.

تجربه سفر در فرودگاه چانگی فعلی

فرودگاه چانگی فقط یک فرودگاه برای مردم سنگاپور نیست؛ بلکه محل ملاقات برای قرارها و مکانی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته نیز هست.

این فرودگاه یک باغ پروانه و چندین باغ و گلخانه دیگر دارد. همچنین یک سالن سینمای 24 ساعته، چندین هتل که اتاق های ساعتی در اختیار شما می گذارند و جدیدترین یوتل (هتل های زنجیره ای که بخاطر اتاق های کوچک و جمع وجورشان معروف اند) که برای آغاز به کار در پایانه شماره 4 برنامه ریزی شده است. یک استخر روباز نیز در این فرودگاه وجود دارد. این ها تنها بخشی از امکانات لوکس این فرودگاه هستند.

ویدئو زیر مجسمه باران متحرک در سالن انتظار پایانه شماره 1 فرودگاه چانگی را نشان می دهد که در زمینی به وسعت 75 مترمربع به دور خود می چرخد و بیش از 1200 قطره باران از جنس آلمینیومی دارد. این تأسیسات در هر چرخه 15 دقیقه ای، 16 شکل متفاوت می سازد. سازه های مذکور در سال 2012 ساخته شدند که طراحی اصلی اش توسط شرکت آلمانی Art+Com صورت پذیرفت.

اینجا یکی از سازه های هنری اصلی در فرودگاه چانگی است که مسافران و عموم مردم می توانند حتی قبل از ورود به گیت اصلی پرواز با دیدنش سرگرم شوند.

اگر مسافران به هر دلیلی نتوانند در داخل شهر غذای مورد علاقه شان را بخورند، می توانند در دکه-رستوران غذای محلی سنگاپور که در تصویر نیز می بینید، هر نوع غذایی را امتحان نمایند که 12 تای آنها غذای ملی سنگاپور هستند. در سرتاسر فرودگاه حدود 160 رستوران وجود دارد.

اینترنت پر سرعت و نامحدود وای-فای (Wi-Fi) در کل فرودگاه وجود دارد که واقعا هم کار می نماید. همان طور که در تصویر می بینید، کیوسک های وای-فای نیز برای اتصال به اینترنت به وسیله کامپیوتر وجود دارند. چندین باجه اطلاعات در سراسر پایانه قرار دارند که رمز اتصال به اینترنت بی سیم وای-فای را در اختیار کاربران می گذارد. ایستگاه های زیادی برای شارژ تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و... در این فرودگاه گنجانده شده اند.

بازی های بسیاری برای بچه ها و بزرگسالان مانند درخت اجتماع وجود دارد که در تصویر زیر مشاهده می کنید. درخت اجتماع در پایانه شماره 3 قرار گرفته است. این پایانه یک اسلاید نمایشی در سالن ورودی اش دارد که سه داستان را همزمان روایت می نماید.

چندین کیوسک برای دریافت بازخورد مسافران از نحوه عملکرد کارکنان فرودگاه وجود دارد تا بتوانید نظرات خود را به گوش مسئولان ذی ربط برسانند. همچنین کیوسک های کوچک دیگری در کنار باجه بلیط فروشی و جاهای دیگر قرار دارند که دارای نشانگر چهره هستند؛ بدین صورت که می توانید با انتخاب صورت های عالی، شادمان، ناراضی و عصبانی، میزان رضایت خود را از خدمات فرودگاه اعلام کنید. اگر یکی از چهره های نشانگر عدم خدمت رسانی خوب انتخاب گردد، بلافاصله یکی از کارکنان فرودگاه آگاه شده و درصدد آنالیز مشکل مورد نظر برمی آید.

مسافران در فرودگاه چانگی تا زمانی که موعد سوارشدن به هواپیما از گیت های پروازشان نرسیده باشد، از قسمت امنیتی فرودگاه عبور نخواهند کرد. تصویری که در زیر می بینید، مسافرانی را نشان می دهد که منتظر ورود به گیت در پایانه شماره 3 هستند تا به وسیله آن وارد بخش بازرسی امنیتی شوند.

مسافران بعد از آنالیز چمدان ها در یکی از پایانه های 1 ،2 یا 3 به قسمت کنترل گذرنامه راهنمایی می شوند، سپس می توانند به خرید و گشت گذار بپردازند. این بخش برای خرید مناسب است. البته پایانه شماره 4 هر دو بخش بازرسی امنیتی را باهم در مرکز خواهد داشت تا کنترل بهتر و بیشتری بر شرایط داشته باشد. مسئولان فرودگاه چانگی در حال تحقیق روی نمونه های امنیتی بهتر و کارآمدتر برای پایانه شماره 5 هستند.

صحبت از خرید شد؛ فرودگاه چانگی حدود 350 فروشگاه و مغازه در سرتاسر ترمینال دارد. سقف های بلند فرودگاه، شکل و شمایل یک پاساژ را به آن داده و بیش از اینکه شبیه فرودگاه باشد، شبیه مرکز خرید است که به طور کلی، فضای فرودگاه را بزرگ تر و بازتر نشان می دهد.

منبع: کجارو / skift.com

به "بهترین فرودگاه دنیا دو برابر بزرگ تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فرودگاه دنیا دو برابر بزرگ تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید